Genel

Koronavirüs Hastalığının Şifreleri Çözüldü! İşte Bu Kişiler Hastalığı Çok Ağır Geçiriyor


Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hastalığı hakkında her geçen gün yeni bir bilgi daha ortaya çıkarken bilim adamlarının çözüm arayışı da devam ediyor. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde yer alan bir hayvan pazarından çıktığı iddia edilen ve kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi olarak ilan edilen Covid-19 için Covid İnsan Genetiği Konsorsiyumu kurulmuştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı COVID19.jpg

NEDEN BAZI İNSANLARIN KORONAVİRÜSÜ AĞIR GEÇİRDİKLERİ ORTAYA ÇIKTI! 

Yapılan araştırmalar sonucunda neden bazı insanların koronavirüsü çok daha ağır geçirdikleri ortaya çıktı.

Bilim dünyasının koronavirüs hakkında yapmış olduğu araştırmalar tüm hızı ile devam ederken hastalık bazı insanlarda çok daha ağır, bazı insanlarda ise çok daha hafif geçmesi nedeni ile mercek altına alınmıştı.

Aynı yaş grubu ve risk grubu içerisinde yer alan insanlar arasında yaşanan bu farkın nedenini bulmak için tıp dünyası Covid İnsan Genetiği Konsorsiyumu kurarak 50 genetik merkezi araştırmacıları tarafından konunun irdelenmesini sağlamıştı.

Yapılan çalışmalar sonucunda koronavirüs hastalığını diğer insanlara göre çok daha ağır geçiren kişilerin koronavirüs ile mücadele etmek için vücut tarafından otomatik olarak üretilen “tip I interferon” isimli protein grubunu üretemediği bilimsel olarak ortaya konulmuş oldu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı korana-virus-tanisi.jpg

TÜRKİYE’DE KONSORSİYUM İÇERİSİNDE YER ALDI, KORONAVİRÜS COVİD 19 GENETİK  KODU ÇÖZÜLDÜ 

Dünya genelinde 50 genetik araştırma merkezinin ortak olarak kurmuş olduğu konsorsiyum içerisinde Türkiye’yi Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özçelik yaparken ana ekibin klinisyenleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar, Prof. Dr. Nevin Hatipoğlu, Dr. Sevtap Şenoğlu ve Dr. Şemsi Nur Karabela temsil etti.

ARAŞTIRMA SONUCUNDA GEN HARİTASI İLE KİMLERİN DAHA RİSKLİ GRUPTA OLDUĞU BELİRLENECEK! 

Yapılan araştırma sonucunu değerlendiren araştırma ekibinde yer alan isimlerden Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özçelik bu araştırma sonucunda kimlerin neden hastalığı daha ağır geçirdiğinin yanıtını bulmuş olduklarını belirterek bu adımın çok önemli olduğunu söyledi.

Özçelik “Hastalığı ağır geçirenlerde vücudu virüslerden koruyan ve 17 proteinden oluşan tip I interferon bulunmadığı tespit edildi. Böylece hayatı tehdit eden ağır Covid-19 hastalığının genetik ve immünolojik nedenleri keşfedilmiş oldu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı gen-haritasi.jpg

Araştırmada, ağır Covid-19 hastalarının yüzde 10’undan fazlasında antikorlarının virüsü değil, bağışıklık sisteminin kendisini hedeflediği ortaya çıktı. Yine ağır Covid-19 hastalarının yaklaşık yüzde 4’ünde doğuştan gelen genetik mutasyonların olduğu gösterildi” diyerek ağır hastaların vücutlarında 17 proteinden oluşan tip I interferon olmadığını söyledi.

Bu proteinden vücudunda yoğun olan kronik hastalar kolaylıkla iyileşirken bu proteinden vücudunda olmayan 20 yaşındaki sağlıklı bir genç birey ise hastalığı çok daha ağır geçirebiliyor.

DÜNYADA KORANAVİRÜSE KARŞI GEN TESTİ YAPILMASI GÜNDEME GELDİ! 

Yapılan araştırma sonucunda gen testleri yapılarak kimlerin hastalık karşısında daha riskli olduğunun belirlenmesi de gündeme gelirken aşı ve kesin tedavi üzerinde de çalışmalar sürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı !

İsterseniz Adblocker uygulamasından chefyemekleri.com domainini kaldırarak, tek gelir kaynağı reklamlar olan sitemizin mevcut yayınını takip edebilirsiniz.