Hamur İşleri

Evde Pratik Adana Böreği Tarifi

Evde Pratik Adana Böreği Tarifi için Malzemeler

  • 20 adet baklava yufkası
  • 2 adet böreklik yufka
  • 2 yumurta
  • 250 gram margarin veya tereyağı
  • 200 ml süt
  • 350, 400 gram eritmelik peynir(çeçil, kaşar, dil peynir, kolot peyniri ayrı kullanılabileceği gibi karışık da kullanılabilir)

Evde Pratik Adana Böreği Yapılışı

Baklavalık yufkaların 10 adeti sereceğiniz tepsiyi kalıp alarak fazlalığını keselim. Tepsi yağlanarak tek tek arası yağlanacak şekilde yufkalar serilir. Her kata mutlaka yağ sürerek çıtır kıvamı almasını sağlayalım. 10 kat serildikten sonra dilimleyelim. Dilimleri talep ettiğiniz büyüklükte ayarlayın. Bir kase içerisine 2 yumurta ve süt çırpılır. 2 adet böreklik yufka küçük parçalara ayrılacak şekilde dilimlenir. Sosun içine batırılarak dilimlediğimiz yufkaların arasına serilir. Arasına erittiğimiz yağdan da gezdiriyoruz. Tekrar böreklik yufkadan sosa batırarak sermeye devam ediyoruz. Bunun üzerine de eriyen peynir çeşidinden veya karışım seriyoruz. Üzerine böreklik yufka sermeye devam ediyoruz. Toplam 2 yufkayı tamamlıyoruz bu esnada. Geri kalan baklavalık yufkada tepsi şeklinde kesilerek serilmeye devam eder. İlk başta yaptığımız gibi arası yağlanmalıdır. Hazırlanan börek ocağın orta gözünden kısık ateşte çevrilerek kızartılır. Baklavalık yufka olduğundan hızlı kızaracak. Başka tepsi yardımı ile börek çevrilir ve kızartılmaya devam eder. Daha önce dilimlediğimiz kısım böylece üste gelecek ve pişme işlemi bittikten sonra dilimleri belirginleştireceğiz. Böreği dilimleyip içerisinden çıkarırken dilimler arasından akan peynire bayılacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı !

İsterseniz Adblocker uygulamasından chefyemekleri.com domainini kaldırarak, tek gelir kaynağı reklamlar olan sitemizin mevcut yayınını takip edebilirsiniz.