Dizi

Baraj doluluk oranları! 11 Şubat İstanbul, İzmir, Ankara barajların doluluk oranları yüzde kaç? 11 Şubat 2021 barajların doluluk seviyesi nasıl?

İstanbul’un su kaynağı olan barajlardaki su seviyesi yüzde 10 yılın en düşük seviyesinde seyrediyor. Barajlardaki su seviyesinin önemli oranda azalmasıyla Melen ve Yeşilçay gibi İstanbul’a su sağlayan kaynaklardan alınan su miktarı artırıldı. Peki 11 Şubat Perşembe İstanbul baraj sularındaki doluluk oranı ne kadar? Ankara baraj doluluk oranı yeterli mi?

11 ŞUBAT 2021 PERŞEMBE İSTANBUL BARAJ DOLULUK ORANLARI NE KADAR?

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, 2020 yılının Ocak ayında yüzde 36 olan, en yüksek seviyesine ise yüzde 66 ile Mayıs ayında ulaşan baraj doluluk oranı yüzde 19,79 seviyesine indi. Barajlarda son 10 yılın en düşük seviyesine ulaşan oran, kuraklığın yaşandığı 2014 yılındaki yüzde 35,17’in gerisinde kaldı.

İstanbul 11 Şubat Perşembe baraj doluluk oranı %45,09 ‘dur.

İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, kış mevsimine girilmesine rağmen yeterli yağış olmaması nedeniyle yüzde 19,79 ile son 10 yılın en düşük seviyesinde.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi verilerine göre, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı bugün itibarıyla 24,50 olarak ölçüldü. 2019 yılında bu dönemde barajlardaki su oranı yüzde 35,60 olarak açıklanmıştı.

GÜNCELLEME

GÜNCEL : İstanbul 11 Şubat Perşembe günü itibariyle barajların doluluk oranı %45,09 olarak açıklandı. Matematiksel olarak açıklamak gerekirsek barajların yaklaşık 5’te 2’sinden fazlası doludur.

11 ŞUBAT 2021 PERŞEMBE İZMİR BARAJ DOLULUK ORANLARI NASIL?

11 Şubat Perşembe günü İzmir güncel baraj doluluk oranına aşağıdan bakabilirsiniz.


11 ŞUBAT 2021 PERŞEMBE ANKARA BARAJ DOLULUK ORANLARI NASIL?

11 Şubat Perşembe günü Ankara güncel aktif kullanılabilir baraj doluluk oranı %8.71 ‘dir. Aktif kullanılabilir doluluk oranı aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır:

Toplam hacim – ölü hacim hacimdeki su miktarı = Kalan su miktarı ÷ toplam hacim × 100 = Yüzdelik oranı vermektedir.

Detaylara aşağıdaki grafikten bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı !

İsterseniz Adblocker uygulamasından chefyemekleri.com domainini kaldırarak, tek gelir kaynağı reklamlar olan sitemizin mevcut yayınını takip edebilirsiniz.